<< wróć do aktualności

30 sierpnia 2018 Metody oświetlania biura według obowiązujących norm

W miejscu pracy tak jak i w domu muszą panować odpowiednie warunki, które ułatwią codzienne życie. Do takich warunków zalicza się między innymi odpowiednie oświetlenie. Dobre lampy oświetlające stanowisko pracy są nie tylko istotne dla zdrowia pracowników, ale również ich wydajności. Właśnie ze względu na wzrok pracowników i inne czynniki istnieją normy dotyczące oświetlenia biur. Jak one brzmią?

Jako że wzrok jest zmysłem człowieka, który jest bardzo aktywny i bardzo ważny do normalnego funkcjonowania, istotne jest aby zadbać o jego stan. Podczas pracy biurowej wzrok często jest narażony na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Zaliczają się do nich między innym ekrany komputerów czy niekorzystne warunki pogodowe. Ważne jest zatem, aby oświetlenie biur było odpowiednio dobrane i miało dobre natężenie. Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom oświetlenie, które będzie spełniało wymogi bhp. Według obowiązującej dyrektywy sposobów na dostarczanie światła w biurach może być kilka, jednak najbardziej znane są dwie metody - pośrednia i bezpośrednia. Pierwsza z nich dotyczy kierowania światła na daną, oświetlaną płaszczyznę przy wykorzystaniu dużych powierzchni, takich jak sufit. Druga metoda jest z kolei stosowana do bezpośredniego oświetlania powierzchni, tak jak mówi nazwa, a jest to możliwe dzięki wykorzystaniu całej mocy światła. Metoda pośrednia nie jest niestety efektywna energetycznie, tak jak metoda bezpośrednia. Bezpośrednia odznacza się dużą wydajnością, pod warunkiem, że oprawy będą sprawne. Dobrze rozmieszczone i dobrane oprawy oznaczają równomierne oświetlenie. Najczęściej wykorzystywane są do oświetlania biur, które tworzą otwartą przestrzeń. Ważne jest jednak szczególnie dokładne rozstawienie lamp, aby światło dostarczane było do każdego zakamarka. Tylko w ten sposób oświetlenie będzie dawało rezultaty.

Najczęściej wykorzystywane do tego celu jest specjalne oświetlenie led do biur. Odznacza się ono dobrą wydajnością i dużym natężeniem. Nie wpływa negatywnie na wzrok pracowników, dzięki czemu jest jednym z popularniejszych rozwiązań. Ponadto, oświetlenie led daje duży komfort pracy i wpływa na lepszą wydajność pracowników.

Podsumowując, dobre oświetlenie w biurze jest istotne ze względu na zdrowie pracowników, ich samopoczucie, a także wykonywaną pracę. Właśnie dlatego ważne jest, aby wybierać sprawdzone oświetlenie, które pozytywnie wpływa na wydajność danych osób. Tak samo istotne jest odpowiednie oświetlenie garaży, które ma wpływ na wykonywaną pracę.


oświetlenie biura oświetlenie biura
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie (Polityka prywatności).